Książka jest eleganckim albumem dającym możliwość samodzielnego uzupełniania. Chodzi o osobisty pamiętnik, w którym zostały utrwalone ważne i wymowne momenty życia. Wszystko rozpoczyna się przygotowaniem do narodzin bohatera/bohaterki Wielkiej księgi życia, a kończy w chwili, gdy sam/sama dowiaduje się, iż został ojcem/ została matką. O potrzebie tworzenia tego typu dokumentów pięknie pisze pani psycholog, autorka słowa wstępnego dr hab. Alicja Kalus. „Z perspektywy psychologii rozwoju człowieka w ciągu życia treści zapisane w Wielkiej księdze życia stanowić będą istotne źródło dla budowania własnej tożsamości, dla budowania tożsamości rodzinnej, a tym samym odpowiedź na pytanie KIM JESTEM i KIM JESTEŚMY jako RODZINA?” Te treści nie tylko są zapisywane, najpierw przez rodziców, a później przez właściciela/właścicielkę pamiętnika, ale także bogato dokumentowane kserokopiami ważnych urzędowych i szkolnych pism, zdjęciami, mapami, pocztówkami, obrysami stóp czy też rączek itp. Każdy rozdział ma swoją charakterystyczną stylistykę graficzną i językową. Wypełniony i uzupełniony album w przyszłości będzie bezcennym prezentem dla następnych pokoleń i niecodzienną rodzinną pamiątką

Wcielenie Syna Bożego wywarło ogromny wpływ na tradycje oraz wyobraźnię zarówno jednostek, jak i całych społeczeństw. Przykładów dostarcza nam szeroko pojęta sztuka. Autorzy tej książki postanowili sięgnąć po dzieła mistrzów malarstwa, aby zaprosić swoich czytelników w podróż nasyconą estetycznymi wrażeniami oraz tajemnicami zapisanymi w obrazach. W tym celu prezentują dzieła największych artystów z różnych epok. Obrazy zestawiają zgodnie z chronologią narracji bożonarodzeniowej, zaczynając od zwiastowania, a następnie prezentując kolejne sekwencje Ewangelii Dzieciństwa jak np. adoracja pasterzy, pokłon Trzech Króli, ucieczka do Egiptu i najbardziej tragiczna scena – rzeź niewiniątek. W każdej z przedstawionych scen zwracają uwagę na historię danego obrazu, przedstawiają ciekawostki związane z płótnem i jego autorem. Poszczególne opisy różnią się między sobą sposobem przedstawienia dzieła, wyrywając tym samym Czytelnika z nużącej monotonni akademickiego wykładu.

Książeczka stanowi esencję praktycznej i historycznej wiedzy na temat Adwentu i Narodzenia Pańskiego. Religijne tradycje zostały zaprezentowane w takiej formie, aby katolik mógł świadomie we wspólnocie rodziny przeżywać pozakościelne celebracje, takie jak zapalanie wieńca adwentowego czy modlitwy przy wigilijnym stole. Szeroko zostały także omówione wszystkie aspekty związane z wizytą kolędową kapłana, zwaną potocznie „kolędą”. A zatem oprócz kolędowych „rekwizytów” znajdujemy kolędowy savoir vivre, który warto poznać. Całość dopełniają informacje, które pomagają zrozumieć, iż Święta Bożego narodzenia to nie folklor. Dlatego zostały wytłumaczone podstawowe pojęcia związane z roratami, pasterką, Świętym Mikołajem. Nota historyczna pozwala zrozumieć lepiej narodziny Święta Bożego Narodzenia i jego początki w IV wieku.

Najpiękniejsze są polskie kolędy, których urok i niepowtarzalny charakter są doceniane na całym świecie. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, skąd się wzięła ta różnorodność tekstów i melodii. W niniejszym zbiorze znajdą Państwo nie tylko historię pochodzenia i kształtowania się kolędy jako gatunku muzycznego. Będą mogli Państwo poznać także pochodzenie każdej z zaprezentowanych tu pieśni i pastorałki z osobna. W rodzinnym śpiewaniu na pewno pomogą teksty 313 kolęd oraz opracowanie linii melodycznej i zapis harmoniczny dla gitary. Każda z kolęd została wzbogacona obrazami przedstawiającymi Świętą Rodzinę i Dzieciątko Jezus.
*Na płycie CD znalazło się 12 kolęd w wykonaniu Jasnogórskiego
Chóru Chłopięco‑Męskiego „Pueri Claromontani”.
**Druga płyta zawiera wersję instrumentalną kolęd.

Wszystkie teksty zostały wzbogacone obszerną historią pochodzenia każdego utworu i ciekawostkami dotyczącymi świąt Bożego Narodzenia. Każda z kolęd została opracowana pod względem muzycznym; znajdą tu Państwo linie melodyczne i chwyty gitarowe. Dzięki specjalnemu miejscu na wypisanie życzeń świątecznych oraz poręcznemu formatowi i ciekawej zawartości jest to idealny prezent pod choinkę dla Państwa najbliższych.
*Na płycie CD znalazło się 12 kolęd w wykonaniu Jasnogórskiego Chóru Chłopięco‑Męskiego „Pueri Claromontani”.
**Druga płyta zawiera wersję instrumentalną kolęd.

Czy nasza wiedza na temat wydarzeń pasyjnych i paschalnych jest na tyle głęboka, byśmy świadomie mogli uczestniczyć w liturgii Wielkiego Postu i Wielkanocy? Jak kształtowała się liturgia tych okresów? Na te i wiele innych pytań znajdą Państwo odpowiedzi w niniejszej publikacji, stanowiącej obszerne kompendium wiedzy na temat świąt paschalnych. Książka zawiera genezę, charakterystykę oraz zapis przebiegu uroczystości kościelnych celebrowanych w Polsce. Ponadto znajdują się w niej teksty pieśni śpiewanych w okresie Wielkiego Postu i Wielkanocy, które są spuścizną dziejową, dziś nieco zapomnianą. „Wielkanocny skarbiec” skrywa w sobie także głębie duchowości wielkopostnej, którą odzwierciedlają testy rozważań bł. kardynała Stanisława Wyszyńskiego czy bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Książka podzielona jest na rozdziały kolejno odsłaniające wydarzenia pasyjno-paschalne. Publikacja urzeka szatą graficzną.